Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
marcel3
modelár

Príspevkov: 248

Moje modely
Poslať správu
Autor: marcel3 Správa zaslaná: 1. 2. 2013 o 12:32
Moc sa do elektronickych vypoctov nevyznam, ale vedeli by ste mi vypocitat kolko by mi vydrzal svietit tento led pasik
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14290__High_Density_Waterproof_LED_Flexible_Strip_White_1mtr_.html

na 2S Bateriu 1000mah?
Konkretne pol toho pasiku, cize 50led?

dakujem
Bydlisko: Brusel, Belgicko ( 40 rokov )
genius3258
modelár

Príspevkov: 988

Moje modely
Poslať správu
Autor: genius3258 Správa zaslaná: 1. 2. 2013 o 14:02
cca 6-7 hodín
Bydlisko: Ružomberok ( 26 rokov )
tomasqoo099
modelár

Príspevkov: 151

Moje modely
Poslať správu
Autor: tomasqoo099 Správa zaslaná: 1. 2. 2013 o 14:12
A píše tam 60 led per meter čiže polovica je 30 ale to iba tak na okraj
Bydlisko: Čaňa , Košice okolie ( 25 rokov )
Ajinko
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Autor: Ajinko Správa zaslaná: 11. 9. 2013 o 15:27
Ahoj Marcel.

LED stripy sú delené na sekvencie, je to označené na tej fotografii symbolom nožnice. Jedna sekvencia obsahuje 3 LED a jeden obmedzovací rezistor. Ten mini LED pásik s 3 LED a jedným rezistorom má dĺžku 5,08cm. Celý strip je určený pre napájanie napätím 12VDC(jednosmerné). Každú odstrihnutú sekvenciu je možné napájať 12VDC cez priletované vodiče, bez letovania predradných rezistorov. Pri napájaní 2S to dostane iba 8,4V a svietivosť LED bude oveľa nižšia. Neviem ako to chceš použiť, čo chceš osvetliť.

Pri napájaní LED pásu si zrátaj koľko segmentov má. Počet segmentov si vynásob 20mA a získaš celkový odber. Napríklad 1m odoberá 400mA. Pri napájaní z 12V aku o kapacite 1000mAh (1 Ah) pri prúde 400mA (0,4A) keď vydelíš 1/0,4 vyjde ti 2,5hod. do úplného vycucania baterky. Teoreticky. Časom ale klesá napätie a odber LED pásika bude iný. Na toto je dobré si pozrieť vybíjaciu charakteristiku akumulátora podľa prúdového zaťaženia, jeho výrobca by to mal mať na svojej stránke. Tvoj aku 2S 1000mAh vydrží svietiť podľa toho aký odber bude mať jeden segment LED pri napájaní 8,4V. LED budú svietiť postupne slabšie a slabšie.

Keďže ma nebavilo hľadať na nete ako fungujú LED osvetlenia pre RC modely vyrobil som si vlastné. Jedno pre RC vrtulnik a druhé pre lietadlo ( 2 rôzne plošné spoje a iné programy pre procesory)
Napájanie LED som riešil prúdovým stabilizátorom. Potom je jedno či je do oruhu zapojená 1 LED alebo 50, stále to pustí do káblov iba prednastavený prúd. Podmienka je že zdroj musí mať vyššie napájacie napätie ako je súčet úbytkov napätí na LED. Proste 2S LiPOL aku nevyrobí pre 10 LED v sérii napätie cca 15V.
Pre lietadlo som ako pozičné svetlá lepil na okrajové oblúky 5cm pásiky s červenými a zelenými LED. Nad miestom rezistora som prerezal žiletkou kryciu polyuretánovú vrstvu, SMD rezistor som odpájkoval a jeho vývody na plošnom spoji som spojil vlasovým vodičom. Kryciu priesvitnú "gumu" som zlepil a prilepil naspať k pružnému plošnému spoju lepidlom PATTEX REPAIR EXTREME. Dobré na rybárske čižmy keď tečie do topánok
http://www.pattex.sk/s-pattexom-to-zvladnes-lepidla-produkty-novinky/produkty/opravne-lepidla-pattex-repair/repair-extreme.html

Ako prívodné vodiče k LED používam lakované drôty určené na vinutie cievok alebo transformátorov, prierez 0,2 až 0,3mm2. Má to malú hmotnosť a malé zotrvačné hmoty a stačí to zľahka pribodovať v trupe alebo ťahať v krídle cez vopred vlepenú rúrku. Alebo u polystyrénov dodatočne vlepiť do 2mm plytkého zárezu.
Pri nastavenom prúdovom odbere odber 20mA pre jeden pásik a pri lietaní podvečer je zelené aj červené svetlo dobre viditeľné.
Varovné stroboskopy a pristávacie reflektory sú riešené napájaním prúdom 100mA podľa predpisov výrobcu LED impulzmi v pomere 1/10. Procesor cez tranzistory spína dokola napájanie všetkých LED okruhov. Počas zopnutia jedného LED okruhu ostatné sú v stave bez napätia. Pri frekvencii spínania 4MHz nie je voľným okom badateľné blikanie, efekt je akokeby všetky LED na modeli svietili naraz. Program riadi postupnosť blikania a frekvenciu zábleskov jednostlivých stroboskopových výstupov.
Oba svetelné moduly majú na zemi nastaviteľný režim prevádzky (signalizácia napájania, test všetkých LED, režimy 1 až 8 )
Modul pre lietadlo má naviac dva kanálové vstupy určené na spínanie pristávacích svetiel prípadne prepínanie režimov - čo si kto v programe vymyslí.
Proste celý plošný spoj je iba hardvér, jeho funkcia bude podľa toho aký program bude pre procesor napísaný. Dá sa s tým potom aj osvetliť trebárs Vianočný stromček
V prípade záujmu poskytnem schémy a plošné spoje (kreslené v EAGLE). Programy budem musieť zháňať u kolegu ktorý mi procesory programoval.

Prajem príjemné večerné lietanie
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 893 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 0 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: sunita10,