Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

Rádioovládací aparát Murgaš 2021/52

Pridané: 23. 5. 2021 o 19:19 | ID článku: CLA479 | Zobrazenia: 4223x | Komentárov: 24 | Autor: hrozno

Modelársky RC vysielač 2,4GHz, 52 ovládacích prvkov pre ovládanie komplikovaných modelov automobilov a pracovných strojov.

K postaveniu multikanálového vysielača som sa chystal už dlhšiu dobu cca 2 roky. Prvým impulzom bolo uvedenie článku „Arduino v modeloch“. A príležitosť sa naskytla, keď syn potreboval nejaký hardvér na programovanie semestrálneho projektu, tak som sa rozhodol, že je čas to skúsiť.

To čo ma viedlo k stavbe vlastného vysielača a prijímačov bolo niekoľko dôvodov, ktoré ma dlhodobo trápili. Nedostatok kanálov na funkcie modelu, ktorý momentálne staviam, nutnosť robiť kompromisy v počte pripojených zariadení a spájať jednotlivé funkcie. Nutnosť použitia dodatočného hardvéru v prípade, že je treba pripojiť neproporcionálny výstup (napr. spínač). Software vysielača, ktorý má buď veľmi obmedzené možnosti alebo je nastavenie viazané k nejakému druhu modelu (lietadlu) a nastavenia sú veľmi špecifické.

Pri navrhovaní som vychádzal z maximalizácie počtu ovládacích prvkov pri zachovaní rozumnej veľkosti. Rozmer pultu som zobral približne z veľkých pultových vysielačov, ktoré sa štandardne predávajú (270x215x40).

Po niekoľkých návrhoch a konsolidácii počtu ovládacích prvkov vzhľadom k možnostiam dosky |Arduina sa návrh ustálil na 52 ovládacích prvkoch (2 krížové pákové ovládače, 10 potenciometrov, 32 + 2 spínačov, 2 rotačné enkódery s tlačidlami). Tlačidlá sú organizované v matici 8x8 (4 spínače x 2 stavy)

Pre potreby trimovania bola vybraná tlačidlový variant ale boli pridané okrem tlačidiel + a – aj tlačidlá pre okrajové polohy a stred vzhľadom k tomu, že niektoré moduly využívajú na ovládanie aj trim a preklikávanie medzi krajnými polohami je veľmi neefektívne. Tlačidlá sú organizované do matice 5x4.

Pre ovládanie menu bol zvolený variant 3 tlačidlá menu, enter/ok, back plus 4 šípky na ovládanie pohybu kurzora na výber z menu alebo nastavovanie hodnôt a 5 tlačidiel na rýchly výber zobrazenia displeja. Snímanie je organizované do matice 3x4.


Obrázok rozmiestnenia ovládacích prvkov na panely vysielača som si požičal zo synovej práce.

Ako hovorím pri výrobe akéhokoľvek elektronického zariadenia treba vyriešiť len dve veci, ostatné je hračka pre programátora. Mechanické usporiadanie a energia.

Krabicu na vysielač som pôvodne chcel zlepiť z plastu. Potom sa mi to ale vymklo z pod kontroly. Nevedel som nájsť plastovú dosku ale našiel som preglejku. Tak zlepím hranatú krabicu z preglejky. Odrezal som preglejku na pôvodný plánovaný rozmer 280x230 ale zdalo sa mi to veľké, tak som ju skrátil z každej strany o 3 cm. Potom sa mi pod ruku dostali zvyšné zaoblene rohové profily a nakoniec ma ešte postihla lenivosť a nechcelo sa mi rezať bočné stany z preglejky, tak som použil dubové lišty, čo som mal doma. Celé som to chcel namoriť orechovým moridlom, tak som to našťastie skúsil len na jednej strane preglejky a nebolo to pekné. Tak som sa rozhodol, že to z vrchu obložím orechovými lištami, čo som urobil, ale zistil som, že hrúbka dosky vzrástla tak, že potenciometre sa nedajú zaskrutkovať a tlačidlá sú zarovno s doskou. Tak som musel zo zadnej strany odfrézovať zahĺbenie aspoň pre tlačidlá. Potenciometre som zalepil sekundovým lepidlom. Krabica je nalakovaná bezfarebným lesklým lakom. Otvory pre reproduktor lemované znakom pripomínajúcim znak Arduina vyrobený z dvoch veľkých mosadzných podložiek. Na vrchu diera pre anténu lemovaná mosadznou podložkou. Napájací konektor 5,5/2,1mm. A konektor USB B vložený v mini rámiku. Vnútri je prepážka pre batériu vystlaná tenkou machovou gumou. Každá diera v tejto krabici má svoj príbeh, ale nebudem to tu rozmazávať. Takže vznikol celkom úctyhodný kus nábytku. Ale aspoň to vyzerá celkom obstojne.




Hardvér

Vysielačka sa skladá z troch celkov. Prvým je ovládací panel, ktorý zabezpečuje komunikáciu vysielačky s používateľom. Druhým je vnútorná časť, ktorá zabezpečuje riadenie, vysielania a zálohovanie dát. Tretím je napájacia časť.

Ovládací panel sa skladá z prednej dosky vysielača, v ktorej sú namontované nasledovné prvky:
• 10 ks otočné potenciometre – slúžia ako proporcionálne ovládacie prvky a pracujú na princípe deliča napätia. Majú hodnotu 100KOhm.
• 32 ks trojpolohové spínače v rôznych variantoch (s aretáciou, bez aretácie,..) slúžia na skokovú zmenu stavu a ovládanie neproporcionálnych funkcii napr. osvetlenia. Sú zapojene do matice 8x8.
• 2ks digitálnych otočných enkóderov na prepínanie viacpolohových neroporcionálnych funkcii
• LCD displej – znakový LCD displej 20x4 znakov k zobrazovaniu používateľských funkcii. Pripojený je pomocou rozhrania I2C.
• 2 ks krížových pákových ovládačov k proporcionálnemu riadeniu. Hodnota odporového deliča je 5KOhm. Použité sú pákové ovládače Graupner s prepínačmi na páčkach.
• 5 x 4 sady tlačidiel na ovládanie trimov pákových ovládačov. Pre každý smer ovládania je 5 tlačidiel s funkciami max, +, stred, - a min. Sú zapojené do matice 5x4.
• 12 tlačidiel slúžiacich na ovládanie menu a používateľských funkcii na displej. Sú rozdelené do troch skupín: riadiace (Enter, Back a Menu), používateľské (5ks) a ovládanie smeru (šípky). Zapojené sú ako matica 4x3




Základom vnútornej časti je modul Arduino Mega 2560 PRO. Tento modul má 8kB RAM a 250kB pamäte programu. K nemu sú pripojené ostatné moduly:

Modul vysielača NRF24L01 PA/LNA 2.4GHz tienený pripojený k Arduinu cez rozhranie SPI. Slúži na vysielanie v režime half duplex, takže je s ním možné riešiť aj telemetriu. Použitá je tienená verzia objednaná cez eBay, ale základný vývoj a testovanie prebehlo s netienenými verziami a nebol s nimi žiadny problém.

Modul flash pamäte 8MB pripojený cez rozhranie SPI. Slúži na uchovanie informácii o modeloch. Má taký svojský spôsob zápisu a zmazávania, ale pre potreby záznamu konfigurácie je to v pohode.

Multifunkčný modul hodín DS3231 a externej pamäte AT24C32 pripojený cez zbernicu I2C. Slúži na počítanie času, hodinový obvod je zálohovaný batériou a má celkom vysokú presnosť. Vnútorný krištáľ má korekciu podľa teploty. Teplota čipu sa dá prečítať. Pamäť (2kB) je použitá na zápis konfigurácie systému a konfigurácie vysielača.

Modul MP3 prehrávača WTV020 pripojený cez sériovú linku slúži na prehrávanie zvukov a hlasových sprav. Má v sebe zasunutú flash kartu na ktorej sú prehrávané súbory a výstupom je reproduktor 1W 8Ohm.

Pripojenie potenciometrov a krížových pákových ovládačov je realizované cez analógové vstupy priamo na Arduino, Arduino ma 16 analógových vstupov. Vstup 0 je pripojený na delič napätia ktorým sa meria vstupné napätie. Na vstup 1 je pripojený prevodník prúd/napätie, ktorý meria prúd z/do batérie. Na ostatné vstupy sú pripojené odporové deliči pákových ovládačov (4 vstupy) a potenciometre (10 vstupov).

Vzhľadom k veľkému počtu vstupov z tlačidiel a prepínačov sú tlačidlá organizované do matíc a multiplexované tak aby sa minimalizoval počet použitých pinov. Na 8 výstupných pinov sú pripojene všetky klavesnice paralelne (8 prepínače a (5 trim + 3 riadenie ) a 2 extra) . Vstupy sú načítavané zvlášť 8 prepínače, 4 trimy, 4 riadenie a 2 extra. Celkový počet použitých pinov je 26 (8 + 1 oproti potrebným 96 snímaným bodom (tlačidlo 1 bod, prepínač 2 body).

Dva rotačné enkódery s tlačidlom sú pripojené každý zvlášť, 2 piny otáčanie a jeden pin tlačidlo. Napájané sú 5V.

8 spínačov pripojených cez tranzistorové pole ULN2804. Momentálne sú cez tieto spínače pripojene dve signalizačné diódy a jeden piezo reproduktor, ktorý slúži na pípnutie pri stlačení klávesy a hlásenie niektorých chybových stavov.


Napájacia časť

Obsahuje napájaciu zbernicu. Do zbernice je pripojená batéria LiPo 2S 7,4V cez ochranu BMS HX-20-JH20, ktorá zabezpečuje ochranu pred vybitím a prebitím a zabezpečuje aj samotné nabíjanie ak je na vstupe vyššie napätie ako má batéria. Pred doskou ochrany batérie je zapojený prevodník prúd/napätie +/- 5A. Výstup z neho je pripojený na analógový vstup 1.

Vzhľadom k malému prúdu, ktorý je odoberaný z batérie (cca 350-400mA) je batéria pripojená cez servisný konektor, čím je zabezpečená kompatibilita zo všetkými druhmi batérii 2S. Ja používam zatiaľ vysielacou batériu 2600mAh 2S a trakčnú batériu 9000mAh.

Do napájacej zbernice je pripojený aj adaptér 9V/1500mA cez externý konektor jack 5,5/2,1mm.
Z napájacej zbernice je napätie privedené na hlavný vypínač, ktorý obsahuje aj žiarovku, ktorá svieti keď je vypínač zapnutý.

Napätie z vypínača je privedené do centrálneho rozvodného bodu, odkiaľ sa rozvádza do zariadení a stabilizátorov. V tomto bode je elektrolytický kondenzátor, ktorý sa stará o prúdové špičky.
Napätie z centrálneho bodu je upravované na 5V (LCD displej) a 3,3V (ostatne periférie) cez stabilizátory s pevným výstupným napätím. Doska Arduina je napájaná priamo a využíva vlastné stabilizátory na doske.


Softvér

Pôvodne bol uvažovaný grafický displej ale nakoniec bol zvolený znakový 20x4 vzhľadom k nižším nárokom na pamäť RAM pri práci s nim. V praxi sa nakoniec ukázalo, že bohate postačuje k požadovanému účelu. Vzhľadom k jeho veľkosti sú jednotlivé obrazovky koncipované tak, že každá stránka má nadpis, v pravom hornom rohu je uvedený počet položiek a číslo na ktorej je práve kurzor, ak je to výberová stránka. Ak je položiek viac, tieto sa rolujú pohybom kurzora, nadpis ostáva na mieste.

Hlavne menu ma 4 časti:
1. Systémové nastavenia, kde sa nastavuje hlasitosť reproduktoru, dĺžka pípania, čas šetriča displeja atď.
2. Nastavenia vysielača, kde sa nastavujú všeobecné parametre vysielača ako sila vysielania, rýchlosť prenosu, použitie zosilňovača, time out a počet opakovaní atď.
3. Vyber modelu. V tejto položke je možné vybrať model z pamäte alebo vytvoriť nový model.
4. Nastavenie modelu ma tri časti:
◦ Nastavenie názvu modelu
◦ Spárovanie vysielača s prijímačom. Každý model bude mat vygenerované unikátne ID plus ďalšie údaje spojenia sa prenesú v procese párovania do prijímača. Tým pádom je možné ovládať jedným vysielačom viac modelov bez toho aby sa model musel vypínať čo sa hodí najmä na modelárskych dňoch pri predvádzačkách kde je občas veľa modelov a málo rúk.
◦ Nastavenie jednotlivých ovládacích prvkov k príslušným kanálom, mixovanie kanálov, zapínanie a vypínanie kanálov iným ovládacím prvkom, uzamykanie kanálov, atď. Toto je časť, ktorá mi u niektorých vysielačov chýbala alebo bola rozbitá do viacerých menu alebo vztiahnutá iba k niektorým ovládacím prvkom. Mnohé položky sú ešte vo vývoji a preto tuto časť doplním až bude hotovo.


Prijímače

V rámci testov boli postavene 4 prijímače rôznych veľkostí a konfigurácie, ktoré si popíšeme a porovnáme ich vlastnosti.

7-kanál (7x servo) – prijímač riadený doskou Arduino Nano s externým prijímacím modulom bol postavený za účelom otestovania základných vlastnosti prijímacieho modulu a možnosti Arduina riadiť serva. Vysielači modul možno vymieňať (s internou/externou anténou). Funguje spoľahlivo ale počet kanálov je nízky vzhľadom k rozmerom.



15-kanál (8xservo, 7x spínač) – prijímač riadený doskou Arduino Nano RF, ktorá na sebe integruje aj vysielací modul. Rozmer 50x42 (dal by sa stlačiť aj na 50x35). Servá sú riadené priamo z Arduina, spínače sú pripojené cez pole tranzistorov ULN 2804. Konštrukcia je jednoduchá, v podstate treba poprepájať napájanie a zem a ostatné potrebné je prepojiť susediace piny pre servá a spínače.
Toto je zaujímavá možnosť pre štandardné modeli aut kde odpadá použitie externých modulov pre spínanie svetiel a pod a je dostatok kanálov na riadenie prevodovky, uzávierok diferenciálov, zvukových modulov atď.
Tento druh prijímača je vhodný k menšiemu volantovému vysielaču, ktorý sa ešte chystám vyrobiť. Fungoval spoľahlivo a presne.



32-kanál (16xservo, 16x spínač) – prijímač riadený Arduinom Nano s exsterným vysielacím modulom.
Servá sú riadené modulom s čipom PCA9685, čo je 16-kanálový 12-bit PWM pripojený cez I2C. Tento čip je pôvodne určený pre riadenie veľkých sieti LED, umožňuje vytváranie impulzov rôznych šírok. Napájanie serv je realizované samostatným vstupom do max 6V.
Spínače sú riadené cez modul s cípom PCF8575, čo je 16 bit I2C expander na ktorého výstupy sú pripojene 2ks ULN 2804. Čo sa týka prácnosti zo všetkých prijímačov bola niekde v strede. Ale ako sa ukázalo presnosť riadenia serv je úplne mimo. Regulátor motoru sa nevedel naštartovať lebo pre stred (1500uS) generoval signál, ktorý bol dosť mimo. A čo je horšie pre viac serv boli pre rovnakú hodnotu generované rôzne hodnoty výstupu. Je možné, že toto by sa dalo zlepšiť nastavením a prepočítaním frekvencie čipu a hodnôt, ktoré sa zadávajú do čipu. Ale ak to je pre rovnaký čip rôzne a frekvencia generátoru driftuje, tak to nie je veľmi použiteľné pre riadenie modelov.



56-kanál (24xservo, 32xspínač) – prijímač riadený doskou Arduino Mega 2560 Pro. Výstupy na serva sú riadene priamo z dosky Arduina, spínače su spínané tiež priamo z dosky cez 4ks tranzistorové polia ULN 2804. Používa externý vysielací modul s pripojením na anténu cez konektor SMA. 12 serv na každej strane ma vlastný konektor napájania, takže je možné kombinovať napájacie napätia pre 5V servá a HiVolt servá 7.4V. Napr. jednu stranu napájať z BECu regulátora a druhú priamo z baterky.
Čo sa týka prácnosti bol to taký pájkovací maratón cca 280 pájkovacích bodov a cca 40 prepojovacích káblikov.
Čo sa týka funkcie tento prijímač pracoval tiež presne a spoľahlivo. Ďalším benefitom je, že Arduino ma ešte dosť pamäti na naprogramovanie ďalších neštandardných funkcii.
Prijímač tejto veľkosti použijem do auta čo momentálne staviam, pretože už teraz mám cca 15 serv a regulátorov a min 8 až 10 spínačov bude zapojených, čo je spolu 25 kanálov a to už je polovica počtu.


Čo dodať na záver. Vysielačka aj prijímače fungujú zatiaľ spoľahlivo a celkovo splnili moje očakávania. Budem to ďalej používať a testovať, ešte ma čaká test dosahu, ale pre použitie v automobiloch je dosah určíte dostatočný. Zaujímavý bude skôr test telemetrie, aký dosah bude mať vysielací modul v modely s krátkou anténou. Ďalej budem ešte dorábať niektoré funkcionality ako automatické párovanie, telemetriu, možno channel-hopping,

Na Arduino chcem prerobiť aj moju starú 35MHz Futabu a nejaký volantový vysielač. Tie budú mat samozrejme menej ovládacích prvkov, ale principiálne by som chcel aby mali rovnaký software.

1 2
Autor Správa
peterprievidza
modelár

Príspevkov: 176

Moje modely
Poslať správu
Autor: peterprievidza Správa zaslaná: 23. 5. 2021 o 22:14
neuveriteľné...
Bydlisko: Prievidza
modelar22
modelár

Príspevkov: 34

Moje modely
Poslať správu
Autor: modelar22 Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 08:15
Paráda ,som rád že som mohol inšpirovať.
( 65 rokov )
BOravec
modelár

Príspevkov: 577

Moje modely
Poslať správu
Autor: BOravec Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 13:21
Pekný kus nábytku, ak by drevené diely boli presne frézované, vyzeralo by to ešte lepšie.
Každopádne, kto umí ten umí a kto neumí, ten.....
Bydlisko: Bratislava
tspr12
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Autor: tspr12 Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 19:47
Super!
Myslím si, že je to naozaj pekná práca.
pepe206
modelár

Príspevkov: 597

Moje modely
Poslať správu
Autor: pepe206 Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 21:11
paradny temelin len k tomu bude treba manual ako telefonny zoznam inac nebudes vediet co je na prepinacoch
Bydlisko: Bratislava ( 38 rokov )
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Autor: hrozno Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 11:07
Som rad, ze sa vam to paci. Uvedomujem si, ze co sa tyka poctu ovladacich prvkov je to celkom extremne riesenie, dovody som vysvetlil v clanku. Co sa tyka zapamatovania ovladacich prvkov, ja zase tych modelov s obrovskym poctom funkcii nemam tolko, takze zatial v tom nevidim problem.
Budem este realizovat minimalne jeden volantovy vysielac ale ten bude mat urcite menej prvkov.
Ak by niekto chcel vydiet software, napiste sukromnu spravu poslem.

BOravec:
....ak by drevené diely boli presne frézované, vyzeralo by to ešte lepšie....

Keby vyroba tohto vysielaca nepriebiehala docela zivelne (vid. clanok), pretoze som bol pod dost velkym casovym tlakom, tak by to asi dopadlo inak. Kedze som nechcel ten hardver pospajat v style vrabcieho hniezda len tak na stole, tak som docela rad, ze to dopadlo aspon takto lebo v istych chvilach ma celkom chytala depresia ale kvoli casu som ani na nu nemal cas. Ono tento vysielac nie je ziadna raketova veda, len tam je toho dost vela. Aj napr. ten tmavy ramik okolo svetleho vnutra to malo rovnaku farbu, az kym som to nenalakoval. Takze aj tie tlacitka sa dali trosku lepsie posunut.
Ale suhlasim, ze sa to dalo urobit aj lepsie. Jedine co som robil na freze bolo predvrtanie dier pre prepinace a ostatne ovladacie prvky, diery pre displej a pre pakove ovladace som robil lupienkovou pilkou a dobrusoval rucne.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
BOravec
modelár

Príspevkov: 577

Moje modely
Poslať správu
Autor: BOravec Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 13:04
V pohode, len ma napadlo, že by to bol dobrý nápad vyrábať to v malej sérii, to drevo tomu dáva nádych luxusu.
Bydlisko: Bratislava
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Autor: hrozno Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 14:34
BOravec:
V pohode, len ma napadlo, že by to bol dobrý nápad vyrábať to v malej sérii, to drevo tomu dáva nádych luxusu.

No zatial sa musim spamatat z vyroby tohto jedneho kusu a potom to este poriadne otestovat aj vonku Lebo zatial sa to sprava velmi spolahlivo aj medzi miestnostami ale stale to este nebolo vonku. Neviem sa dostat vonku a urobit test kolko to ma dosah lebo zatial som bud v robote alebo je skarede pocasie. Chcem natocit aj nejake video s tym autom. Kupil som aj jednu 45cm antenu 12dB, ked uz extrem tak poriadny.
Uz som doprogramoval aj parovanie prijmaca, funguje super. Este ten cannal-hopping.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
olisoft
modelár

Príspevkov: 322

Moje modely
Poslať správu
Autor: olisoft Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 14:44
Nedalo sa ti zobrat firmware ako OpenTX, alebo iny podobny?
Bydlisko: PN ( 50 rokov )
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Autor: hrozno Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 15:53
olisoft:
Nedalo sa ti zobrat firmware ako OpenTX, alebo iny podobny?

Viem ze existuje OpenTX a viem, ze aj predavaju vysielacky s OpenTX a na zaciatku som aj s touto variantou uvazoval. Ale tym ze syn potreboval hardver ktory by si vedel naprogramovat ja som polovicu softveru naprogramoval v ramci odladenia hardveru aby ho mal funkcny. On si potom robil svoj softver na semestralnu pracu.

Naprogramovat to nie je take zlozite a ked by som portoval nejaky software musel by som si to nastudovat a potom robit upravy podla mojich poziadaviek a neviem ci by to bolo rychlejsie. A hlavne chcel som aplikovat moju vlastnu filozofiu konfiguracie modelu a kanalov. Ono samotne vysielanie nie je nejaky problem skor navrhnut filozofiu toho menu.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
olisoft
modelár

Príspevkov: 322

Moje modely
Poslať správu
Autor: olisoft Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 18:14
aj to je moznost, preco nie
Bydlisko: PN ( 50 rokov )
Beta-1400
modelár

Príspevkov: 31

Moje modely
Poslať správu
Autor: Beta-1400 Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 21:49
Krásne bastlenie. Už dlho sú preč časy, keď sme si amatérsky vyrábali zosilňovače, tunery, osciloskopy, efekty pre gitaristov, farebné hudby ... a niektorí "rádioamatéri" aj RC súpravy.
Bydlisko: Nové Mesto n.V. ( 58 rokov )
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Autor: hrozno Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 22:28
Beta-1400:
Krásne bastlenie. Už dlho sú preč časy, keď sme si amatérsky vyrábali zosilňovače, tunery, osciloskopy, efekty pre gitaristov, farebné hudby ... a niektorí "rádioamatéri" aj RC súpravy.

To je pravda, ale je tiez pravda , ze sme k mnohym veciam v davnejsich casoch boli nuteny ked sme tie veci chceli mat pretoze v obchode neboli vobec alebo boli strasne drahe napr. prave tie zosilivace, efekty, tunery. Dnes si to vieme kupit za prijatelne ceny, tak uz to vela ludi nelaka stavat.
Ale mozno je to aj v povahe kazdeho z nas. Ja rad staviam modely co sa u lietadiel prejavovalo tak ze po postaveni som ho niekam odlozil a postupom casu zvetralo a islo do kosa ale pre mna je ciel stavba.
Na tejto stavbe boli nadrahsie pakove ovladace (Graupner, cca 60E jeden), ostatne moduly stali 5-15euro. Pakove ovladace som mohol mat zo starej supravy Turnigy 9X zdarma ale som si povedal ze ked uz nova stavba tak nove aj paky.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
BOravec
modelár

Príspevkov: 577

Moje modely
Poslať správu
Autor: BOravec Správa zaslaná: 27. 5. 2021 o 12:55
To je síce pravda, ale ten pocit. že privediete na svet vlastné "dieťa" je k nezaplateniu.
Ja som kedysi staval toto: www.akkumatik.de. Je to síce stavebnica, ale fakt dobrá a mám to dodnes. Samozrejme záleží, čo konkrétneho človeka baví a koľko času tomu chce venovať.
Bydlisko: Bratislava
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Autor: hrozno Správa zaslaná: 27. 5. 2021 o 14:01
BOravec:
To je síce pravda, ale ten pocit. že privediete na svet vlastné "dieťa" je k nezaplateniu.

Ano, ten pocit radosti sa neda nicim nahradit ani zaplatit, to treba len zazit.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
1 2
  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 691 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 5 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: maxim,