V dnešnej dobe je už možné kúpiť Spektrum vysielaciu súpravu s telemetriou za rozumný peniaz (nová DX6 stojí cca 150EUR), len zo originálnymi vysielačmi telemetrie je to horšie. Kúpa TM1000 a senzora otáčok vyjde cca na 90EUR čo sú šialené peniaze za to. Raz som si tak bezcieľne browzdal v nových produktoch na HobbyKingu a do očí mi padla OrangeRX telemetria za cca 14EUR - hovorím si, ze to je hneď lepšia cena - a rovno som to objednal. Cieľom tohto článku je podeliť sa zo skúsenosťami s OrangeRX Telemetriou a zároveň by to malo slúžiť aj ako stavebný návod pre Spektrum telemetriu všeobecne.
Čo je vlastne RC telemetria?
Telemetria je vo všeobecnosti posielanie údajov z rôznych čidiel RC modelu späť do rádiovej súpravy (vysielača). Pre elektro modely je najsamdôležitejší údaj napätie na batérie. Nie je nič horšie ako rozbiť drahý model len kvôli tomu, že prepískneš letový čas a batéria sa vybije úplne. Ak model má telemetriu, tak napätie batérie je neustále posielané do vysielača a ak napätie poklesne, tak vysielač buď pípaním alebo u novších modeloch aj hlasom upozorní, že napätie pokleslo. Okrem napätie telemetria môže posielať otáčky motora, teplotu, napätie na prijímači u komplikovanejších senzoroch aj GPS, vario, rýchlosť, prúd atď.
Po zapojení to na vysielači vypadá asi takto:
Originál Spektrum Telemetria
Predtým než začneme rozoberať OrangeRX Telemetriu, krátko by som spomenul originál Spektrum Telemetriu. Spektrum vyrába 2 typy Telemetry modulov: TM1000 a TM1100. Modul TM1000 je tzv. long range - čiže s dlhým dosahom. Modul TM1100 je menší s kratším rozsahom. Moduly sa dodávajú zo senzorom napätia a teploty. Ak chceme riešiť aj otáčky, tak je nutné dokúpiť senzor SPMA9558.
Výhody oproti OrangeRX:
- zatiaľ long range modul je len Spektrum TM1100
- XBus zbernica je len na TM1100 (použitie pre GPS, Vario atď.)
- Podpora Fligh logu. Niektoré spektrum prijímače (napr. AR6210) dokážu cez telemetru aj ďalšie údaje ako napríklad počet stratených packetov a podobne. Toto sa mi nepodarilo rozbehať cez OrangeRX
Nevýhody:
- cena
Pre ďalšie info posielam iba linky:
TM1000:
https://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdID=SPM9548
TM1100:
https://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdID=SPM9549
SPMA9558:
https://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdID=SPMA9558
OrangeRX Telemetria
OrangeRX telemetriu distribuuje HobbyKing. Majú ju aj na EU sklade. Tu je link:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=78430
Je to short range telemetria (cca na 100m) umožňujúca merať napätie (hlavná batéria, na prijímači), otáčky, teplota a prúd.
Parametre preložené z web stránky:
Napájanie: 3.7~9.6V
Rozmery: 33 x 25 x 10mm
Váha: 6g
Rozsah otáčok: 0 to 65,500
Rozsah pre meranie napätia hlavne bat.: 0–50V
Teplotný rozsah : -40°C to 125°C
Dosah: 300–400 stôp (90-120 metrov)
Balenie obsahuje modul telemetrie a napájací káblik (obojstranný servo konektor). Žiadne čidlo sa štandardne nedodáva.
Prijímače OrangeRX s integrovanou Telemetria
Orange RX uviedol novú radu DSM2/DSMX prijímačov, ktoré už majú v sebe integrovanú telemetriu. Sú to nasledovné:
OrangeRx R620X
Link:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__79338__OrangeRx_R620X_6Ch_2_4_GHz_DSM2_DSMX_Full_Range_Receiver_w_Sat_Diversity_Antenna_Failsafe_and_S_Bus.html
OrangeRx R720X
Link:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__79339__OrangeRx_R720X_7Ch_2_4_GHz_DSM2_DSMX_Full_Range_Receiver_w_Sat_Diversity_Antenna_Failsafe_and_S_Bus.html
OrangeRx R920X
Link:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__73009__OrangeRx_R920X_9Ch_2_4_GHz_DSM2_DSMX_Full_Range_Receiver_w_Sat_Diversity_Antenna_Failsafe_and_CPPM.html
OrangeRx R1220X
Link:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__73011__OrangeRx_R1220X_12Ch_2_4_GHz_DSM2_DSMX_Full_Range_Receiver_w_Sat_Diversity_Antenna_Failsafe_and_CPPM.html
Schéma zapojenia
Modul telemetrie sa vždy napája cez prijímač. K modulu je dodávaný obojstranný servo konektor. Ten sa zapojí zhora do modulu a druhý koniec sa zapojí do prijímača do pozície Bind/Bat.
Potom sa do konektorov z boku napoja čidlá. Popis jednotlivých čidiel bude v samostatných kapitolách.
Čidlo napätia hlavnej batérie
No úplne čidlom by som to nenazval, lebo to sú vlastne iba 2 kábliky ktoré končia spektrum konektorom. HobbyKing predáva konektor na meranie napätia aj s senzorom pre teplotu (http://hobbyking.com/hobbyking/store/__63450__Flight_Pack_Voltage_Temperature_Sensor_for_OrangeRx_Telemetry_system_.html) ale to nie je na EU sklade. Ten spektrum konektor na telemetrii je rovnaký ako na spektrum satelit, takže pri kúpe z EU skladu je možné objednať objednať spektrum satelit káblik (http://hobbyking.com/hobbyking/store/__10008__JR_Spektrum_Satellite_Receiver_Extension_Wire_60_90cm_2pcs_set_.html) a potom z jedného konca odcviknúť koncovku a je kábel pre telemetriu.
Montáž je jednoduchá: Spektrum konektor má 3 vývody: Prvý je červený alebo oranžový - ten sa pripája na plus batérii, stredný káblik je čierny - ten sa pripája na mínus batérie. Tretí vývod - zvyčajne sivý káblik sa môže vystrihnúť, ten sa používa iba na meranie teploty.
Kábliky sa spájkujú priamo na konektor. Pre spájkovanie je dobré použiť tzv. tretiu ruku - čo je stojan zo štipcami v ktorom sa pohodlne dá uchytiť konektor a káblik a pri spájkovaní nepáli prsty:
Potom sa natiahnu zvrašťovacie bužírky (nezabudnúť pred spájkovaním nasunúť) a zohrejú aby sa to utiahlo. Tu je výsledné foto:
RPM senzor
Toto je naozaj čidlo. Predáva to Hobby king pod názvom Orange RPM Sensor a je dostupný na EU sklade (http://hobbyking.com/hobbyking/store/__66519__Orange_RPM_Sensor_EU_Warehouse_.html). Cena je 10x nižšia oproti originál spektrum senzoru SPMA9558.
Zo senzora vychádzajú 2 červené kábliky. Tie je potrebné naspájkovať na ľubovoľné 2 výstupy z ESC a je to. Senzor je rovno zo Spektrm konektorom, takže po naspájkovaní ho stačí iba pripojiť do modulu telemetrie
Teplotný senzor
Teplotný senzor sa dodáva z HobbyKingu v rámci napaťového senzora z internacional skladu(http://hobbyking.com/hobbyking/store/__63450__Flight_Pack_Voltage_Temperature_Sensor_for_OrangeRx_Telemetry_system_.html). Ja som ho dostal k TM1000. Zapojenie je jednoduché: Bud sa to zapojí priamo, alebo cez Y adaptér co sa dodáva k origo spektrum telemetrie. Spektrum teplotný senzor je kompatibilný s OrangeRX. Na obrázku je napäťový a teplotný senzor napojený do jednej koncovky:
Zostavenie a párovanie
Ak máme pripravené všetky čidlá, tak ich iba napojíme do modulu telemetrie a modul telemetie napojíme do prijímača do pozície Bind/Bat:
Aby sa údaje začali zobrazovať na vysielači, tak je nutné napárovať modul telemetrie a vysielač. Zhora na module telemetrie nápis BIND. Pri tom nápise je na boku modulu narezaný plast a pod ním je tlačítko (dobre ho schovali). To tlačítko je potrebné stlačiť a pripojiť batériu. Modul telemetrie a aj prijímač začnú blikať. Potom treba zatlačiť BIND na vysielači a zapnúť vysielač. V tomto momente by sa to malo napárovať (vysielač a aj telemetria). Ledky v oboch moduloch by mali ostať svietiť.
Nastavenie vysielača
Tento návod bude pre DX6 G2, ale mala by fungovať aj pre všetky vysielače s novým firmware. Pre staršie vysielače môže byť menu iné.
Postup:
1. Zatlačte otočný prepínač a vybrať položku "Telemetry". Zobrazí sa zoznam 12 položiek pre Telemetriu:
2. Vyberte položku 1 a zatlačte koliesko prepínača. Kurzor sa rozbliká a otočný prepínačom vyberte "Volts" a kliknite otočným prepínačom. Vysielač zobrazí detaily pre nastavenie alarmu na nízke napätie. Napr treba nastaviť počet článkov (3S,4S..) a potom napätie pri ktorom má hlásiť nízky stav batérie. Pre 3S mi ovládač dal 9V, čo sa mi zdá málo, radšej som dal 10 V.
3. Vyberte položku 2 a zatlačte koliesko prepínača. Kurzor sa rozbliká a nastavte "RPM" a kliknite otočným prepínačom. Zobrazí sa nastavenie pre RPM. V tejto položke treba nastaviť počet pólov motora a prevodový pomer. To treba pre všetky helikoptéry. Je to pomer medzi hlavným ozubeným kolesom a pastorkom. Napríklad ak veľké ozubené koleso má 121 zubov, pastorok 12 zubov, tak pomer je 10,08:1
4. Vyberte položku 3 a zatlačte koliesko prepínača. Kurzor sa rozbliká a nastavte "Temperature" a kliknite otočným prepínačom. A prekvapko - zobrazí sa detail pre alarm na teplotu.
Môžete si nastaviť hodnoty kedy sa ma hlásiť prekročenie teploty:
5. Ešte môžete otvoriť položku RxV kde je nastavenie alarmu pre pokles napätia na prijímači (kontrola BEC-u):
Používanie telemetrie počas letu
Po zapojení hlavnej batérie do modelu sa automaticky zapne aj modul telemetrie a do vysielača sa začnú posielať dáta. Obrazovka telemetrie sa aktivuje pootočením otočného prepínača. Telemetria má viacero obrazoviek a tak otáčaním prepínača sa menia rôzne obrazovky: