Pridané: 15. 9. 2018 o 21:19 |
ID článku: CLA427 |
Zobrazenia: 9715x |
Komentárov: 6 |
Autor:SamuelPotancok
Elektronický časovač pre voľné modely: Free Flight Timer - FFT1.
Lietanie s voľnými modelmi je často adrenalínový zážitok vyvolaný či už zvýšeným pohybom ktorému sa človek nevyhne alebo nebezpečnými situáciami do ktorých sa model môže počas letu dostať. Pristátia bežne končia na miestach ťažko dostupných alebo až nedostupných. Najhoršia situácia, ktorá môže nastať pri lietaní s voľným modelom je jeho úplné stratenie v termike alebo v teréne. Modelár je však človek vynaliezavý a zbavil sa trápenia pomocou determalizátor. Tieto zariadenia existujú na modelárskej scéne už dlhú dobu a vypracovali sa do rôznych podôb a rozmerov. Ich úlohou je predčasne ukončiť let voľného modelu úpravou jeho geometrie alebo zmenou ťažiska. Najbežnejšie používané sú mechanické časovače s naťahovacou pružinkou, viskózne časovače poháňané externou hnacou pružinou alebo gumou a nakoniec dutnákové šnúry (horiace bavlnené šnúry). Najčastejšie som používal dutnákové šnúry, ktoré boli ľahko dostupné a jednoduché na použitie. Ich hlavnou výhodou boli malé rozmery a nízka hmotnosť. Naproti tomu veľkou nevýhodou bolo riziko samovoľného uhasenia, ťažko nastaviteľná doba horenia a najväčšie nebezpečenstvo predstavoval vznik požiaru poľných kultúr. Prechod na viskózne časovače problém úplne nevyriešil nakoľko zmena vonkajšej teploty ovplyvňovala rýchlosť odtáčania viskóznej brzdy.
Po zlyhaní dutnánkovej šnúry čo spôsobilo uletenie modelu a problém s nastavením viskózneho časovača som sa rozhodol pre radikálnu zmenu. Navrhol som koncept elektronického časovača, ktorý plne nahradil funkciu dutnákových šnúr a mechanického časovača. Po viacerých pokusoch a testoch vzniklo zariadenie rozumných rozmerov 36.3 x 14.0 x 7.0, tol: ±1.0 mm (Obrázok 1) s hmotnosťou 3.5 g.
Obrázok 1 Rozmery zariadenia
Ako elektro-mechanický prvok, ktorý nahrádzal funkciu spomínaných časovačov bol použitý elektromagnet s prídržným permanentným magnetom. Zariadenie je vyhotovené ako ALL-IN-ONE takže nie je potrebné pripájať externú batériu ani servo-mechanizmus. Pre jednoduché ovládanie sú na zariadení dve tlačidlá a pre signalizáciu dve LED diódy (Obrázok 2).
Obrázok 2 Popis zariadenia
Celé zariadenie je riadené mikrokontrolérom v ktorom je napálený riadiaci program. Programové vybavenie obsahuje dve menu, spánkový režim (power saver mode) a kontrolu napätia akumulátora (Tabuľka 1).
V Menu 1 je päť prednastavených časov: 70, 100, 130, 160, 190 sekúnd (Tabuľka 2).
Tabuľka 2 Nastavenie času odpočtu – Menu 1
Menu 2 sú časy nastaviteľné s krokom 5 sekúnd maximálne do 10 minút (Tabuľka 3).
Tabuľka 3 Nastavenie času odpočtu – Menu 2
Po ukončení odpočtu nastaveného času sa z dutiny elektromagnetu uvoľní hriadeľ, ktorý bol držaný permanentným magnetom. Na konci hriadeľa je vyfrézovaný malý zárez (Obrázok 3) na, ktorý sa viaže silónové vlákno upevnené na kormidlo, závažie alebo čokoľvek podľa plánu modelu a predstavivosti staviteľa.
Obrázok 3 Hriadeľ so zárezom
Hlavnou výhodou elektronického časovača je možnosť presného nastavenia času odpočtu, spoľahlivosť, jednoduché ovládanie a najmä rýchlosť opätovného uvedenia do chodu na rozdiel od dutnákových šnúr. Dutnákové šnúry bolo nutné po každom štarte meniť a taktiež aj prídržné gumičky, ktoré boli touto šnúrou prepaľované. Okamžitá príprava na štart umožňuje použiť tento časovač na hádzadlách s ktorými sa lieta veľký počet štartov. Výborne funguje na vetroňoch a tiež aj na modeloch poháňaných gumovým zväzkom.
Autor: SamuelPotancok
Správa zaslaná: 21. 9. 2018 o 10:22
Ahoj, ďakujem a som rád, že sa ti môj časovač páči. Časovač zaujal viacero ľudí už keď som vyrábal prvé prototypy preto som sa rozhodol vyrobiť viacero kusov a nájsť preň komerčné využitie. Zahraničným modelárom sa páči a do sveta už odišlo niekoľko kusov, napríklad do USA, Nemecka, Španielska a Poľska.
Autor: Mimi-29
Správa zaslaná: 21. 9. 2018 o 15:12
Krása , veľmi pekné . Som rád že to niekto skonštruoval. Pred niekoľkými rokmi som niečo také hľadal na nete ale nenašiel som. Mal som taký nápad skonštruovať niečo také, aj princíp som mal vymyslený ale mal som nedostatok skúseností a vedomostí čo sa týka výroby takých plošákov atď. Fakt pekne urobene
sikovny chlapec. A teraz este odtajni fintu , ako spustas casovac , ak ho pouzivas na modeloch F1A , A1, A3 ... proste tam ,kde sa vleka na snure a pouziva kruzivy hacik.