Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

Vyberáme "Racera"

Pridané: 15. 11. 2015 o 01:06 | ID článku: CLA304 | Zobrazenia: 5367x | Komentárov: 2 | Autor: Zeldos

Toto je moj prvý článok a chcel by som ho venovať výberu komponentov pre QAV 250mm tzv. "Racer".
V poslednej dobe sa z mojho pohľadu začína zvyšovať záujem o malé quady. Nielen mne ale určite aj ostatným modelárom ktorý sa venujú 250tkám prišla nejedna správa ohľadne rady pri výbere komponentov pomoc pri nastavení a pod. Nech to tu zbytočne neobkecávam poďme rovno na to .



Výber komponentov

Najprv si zhrnieme diely ktoré budeme potrebovať :
1. Rám
2. Motory
3. ESC
4. Vrtule
5. Riadiaca jednotka
6. Baterka
7. FPV
8. Doplnky a Bižutéria



1. Rám

Na internete nájdeme veľké množstvo rámov jeden je "H-cko" další "X-ko"... jeden je zo Sklolaminátu další z Carbonu... jeden váži 130g druhý 150g. Ktorý je ten správny ?

Začnem materialom pretože to je pri ráme to najdoležitejšie a odpoveď je jednoduchá Carbon. V dnešnej dobe na trhu nieje pre racerov lepší materiál ako Carbon na rozdiel od sklolaminátu vydrží oveľa viac pádov a oveľa tvrdšie pády.
Hlavné + sú Pevnosť a nízka Váha ako - by som videl Vodivosť ale v dnešnej dobe si myslím že je už samozrejmosť všetko poriadne izolovať takže v tom by nemal byť až taký problém.
A čo cena ? Cenu som shválne nedal do mínusov pretože nieje až o toľko vyžšia od sklolaminátových rámov a pri tom v konečnom dôsledku je takmer vždy nižšia(pády dolámane časti).

Medzi veľmi oblúbené rámy na hobby úrovni patrí hlavne ZMR 250 a o niečo menej Emax Nighthawk 250.
Osobne vlastním druhý spomenutý Emax Nighthawk 250 kupoval som ho z toho dôvodu že mi príde lepší ako ZMRko a to kvoli 1.Vačšie stredové pláta: čo nám poskytne viacej priestoru tým že je spodné plato dlhšie nám poskytuje dalšie + a to je 2.Tažisko: na predĺžene spodné pláto môžeme prichytiť baterku čím sa nám posunie ťažisko podstatne nižšie ako ked je baterka na vrchnom pláte čo je prípad ZMR. 3.Hrúbka ramien: Emax má na rozdiel od ZMRka v základe 4mm hrubé ramená avšak v dnešnej dobe už nieje problém zohnať hrubšie ramená aj na ZMRko bohužial je to ďalšia investícia. Týmto nechcem povedať že ZMR je zlý rám píšem len ako to vidím ja a prečo som bral Emaxa .
Čo sa týka váhy tú by som pri výbere rámu a celkovo pri výbere najhlavnejších komponentov moc nebral do úvahy pri ráme to bude hlavne na úkor kvality čo bude pri pádoch celkom problém.

ZMR a Emax Nighthawk

2. Motory

Pri výbere motorov by som sa sústredil hlavne na rozmer 2204 menšie ako (napr. 1806) rozhodne nie je to škoda peňazí tie motory skoro nič nevydržia prehrievajú sa a po pár letoch budete chciet niečo lepšie silnejšie. Pomer cena/výkon najlepšie vychádzajú Emax MT2204 2300kV je to zlatá stredná cesta ideálne na začiatok ale aj pre pokročilejších a zároveň sú to najoblúbenejšie motory sám ich lietam a nemožem sa sťažovať . Daľšie veľmi oblubené a level lepšie sú Cobra CM2204/28 2300Kv. Nedávno sa na trhu objavila zaujímava konštrukcia v podobe motoru ZTW Black Widow 2204-2300KV 18A ktorý ma vo svojej konštrukcii zabudované 18A ESC. Predpokladám že sa tento motor stane veľmi oblúbenou voľbou kvôli ušetrenému miestu ako aj váhe.

Emax MT2204 a Cobra CM2204

3. ESC

Na výber máme veľké množstvo ESC a je to dosť závislé aj na výbere motorov. A ktoré sú najlepšie ? to je veľmi tažká otázka každému vyhovuje niečo iné medzi najoblúbenejšie k hore spomenutým motorom patrí KISS ESC 2-4S 18A v1.1 ale lietajú sa aj DYS 20A BLHeli ESC BL20A OPTO 2-4s alebo Rotorgeeks RG20A ja osobne lietam Afro 12A SimonK pri motoroch Emax sa tieto regle celkom hrejú ale zatiaľ držia keď sa niektorý vydá na večný odpočinok tak budem mať aj ja dilemu ktoré ESC vybrať no jedno budem vedieť určiťe že budú 20A.

Kiss18A a RG 20A

4. Vrtule

Tu nastáva rovnaký problém ako pri ESC ktoré ? 4" 5" 6" či dokonca až 7" ? 2 alebo 3 listy ? je to zase o tom zistiť čo komu vyhovuje na trhu je nespočetné množstvo vrtúľ aby sa to dalo konkretizovať . Avšak vrtule niesú až taká drahá záležitosť kde by bol problém nakúpiť viacej druhou a poskúšať . Určite by som sa držal pri veľkostiach 5"(5030) a 6"(6045). Medzi veľmi oblúbené značky vrtúľ patrí Gemfan a HQprop. Ja vačšinou lietam Gemfan 6045 a teraz som na skúšku objednal Gemfan Bullnose 6045.

Bullnose a bežné vrtule

5. Riadiaca jednotka

Pri tomto bode toho nieje moc čo písať najoblúbenejšia a mýslím si že aj najlepšia voľba je Naze 32 alebo CC3D lietam obe dosky CC3D(Openpilot) dokonca aj v samokrídle a jediný rozdiel medzi nimi vidím v konektore na pripojenie k PC(Naze 32 micro USB/CC3D mini USB). Určite odporúčam do dosky nahrať FW Cleanflight prípadne nový FW od BorisB Betaflight. Betaflight som začal lietať aj ja a pozdáva sa mi viac ako Cleanflight odpadá pri ňom kopa nastavovaní.

Naze 32 a CC3D

6. Baterka

Používanie Li-po je už samozrejmosť na začiatok by som neodporúčal sa hneď vrhnúť po 4S ale ostať pri 3S. Ideálna kapacita je 1300mAh-1800mAh/2000mAh ale závisí to aj na váhe baterky. Pri pomere kapacita/váha najlepšie vychádzajú Lumenier 1300mAh ale samozrejmosťou je že čím lahšie tým drahšie. Na začiatok postačia aj lacnejšie baterky okolo kapacity 1500mAh napríklad ZIPPY Compact 1500mAh 3S 25C alebo Turnigy 1500mAh 3S 25C. Všetky spomenuté baterky lietam a nemám im čo vyčítať jedine tá Turnigy sa mi trošilinku nafúkla ale to len kvoli mojej blbosťi že som si nedal pípak a podbil som ju viac než by bolo treba a veľmi ma prekvapilo že sa dala dokopy a okrem minimálneho nafúknutia to na nej nieje vôbec poznať.

POZOR na vybíjaci prúd !!! berte na vedomie ze pri čínskych baterkách je v skutočnosti o niečo nižši než je napísane v mojom prípade(12A ESC) je pri 1500mAh vybíjací prúd 25C úplne minimum !!!

7. FPV

Ak nemáte s FPV zatiaľ žiadne skúsenosti tak odporúčam popozerať fórum tu na RCportali pretože to je hoďne obšírna téma ktorá by vyšla minimáľne na samostaný článok. Len v skratke prikladám moju výbavu a čo by som odporúčal:
1. FPV kameru používam DAL 700TVL FPV HD 1/4'' CMOS lacná a veľmi obstojná kamera.
2. Vysielač používam HK FT952 5.8GHz 200mW 32CH Mini malý lahký a celkom slušný dosah no v budove by to už chcelo niečo silnejšie.
3. Antény používam a určite odporúčam Circular Polarized a nie "pelendreky" mám aj obyčajné za 5€ ale aj ImmersionRC za 40€ popravde moc veľký rozdiel nepociťujem.
4.Príjmač používam Boscam RC805 5,8Ghz
5. Okuliare používam Quanum DIY FPV Goggle Set with Monitor ("mikrovlnka" ) na začiatok lacná a celkom slušná voľba. Momentálne plánujem prechod na Fatshark okuliare.

8.Doplnky a Bižuteria

Tu sú potrebné drobnosti prípadne veci ktoré sa do budúcna celkom hodia. Začnem tými dôležitejšími:
PCB doska odporúčam malú PCB (cca 3x3cm) avšak neodporúčam veľkú PCB cez celý rám podľa mňa je to zbytočná váha naviac(rozdiel viď. foto nižšie).
Distančné stĺpiky budú potrebné na uchytenie riadiacej dosky prípadne PCB k rámu odporúčam plastové stĺpiky závit M3 výška 0,5cm+ plastové matky M3 a plastové šróby M3x6.
OSD nieje nevyhnutné lietal som s ním aj bez neho a jediné + pre mňa je že vidím náklon racera používam Micro mini OSD KV Team Mod.
Buzzer baterka pokiaľ nemáte na rádiu stopky alebo vám neukazuje na monitore stav batérie určite odporúčam.
Buzzer Naze32/CC3D výborná vec už len z jedného dôvodu že padnete spustíte bzučiak a urýchli to hľadanie a dalšie využitie už závisí na konkrétnej doske pri Naze32 napríklad hlási zmenu režimu prípadne plní funkciu buzzeru pre baterku.
Strip pre baterku(pasik so suchým zipsom) slúži pre uchytenie baterky k rámu
Led osvetlenie dobrá vec keď letí viac racerov za sebou skôr si všimnete racer pred sebou prípade viete kadial letí používam 5W Green LED Alloy Strip 150mm x 12mm z HK len bacha síce píšu že zvláda 3S ale stačí že je zapnutý 5sekúnd a už konkuruje dymovniciam musel som ho napojit cez rezistor
BT modul výborna vec ktorá urýchli nastavovanie PID netreba dosku stále pripájať k PC ale cez mobilnú aplikáciu rýchlo a jednoducho nastavujete hodnoty cez Bluetooth
Zmrštovacie bužírky káble konektory OSD ... skoro všetko možete do nich zabaliť a vyhnúť sa tak nepríjemnostiam v podobe skratu.
A nakoniec sťahovacie pásky najdôležitejší pomocník ktorý by mal byť vždy po ruke .

Veľká PCB(cez celý rám) a Malá PCB (cca3x3cm)

Spomínané OSD a distančné stĺpiky

Battery buzzer a LED strip

Odporúčam pozrieť aj tu na fóre diskusiu venujúcu sa Racerom: https://www.rcportal.sk/fpv-250-racing-ft9674-1
Veľmi radi tam poradíme a uvidíme nových ludí so záujmom v Raceroch.

Dúfam že článok pomôže začiatočníkom v tejto oblasti. Letu zdar

Autor Správa
mifo
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Autor: mifo Správa zaslaná: 20. 7. 2016 o 21:20
Kolko stoji komplet ked objednavas po dieloch ?
maverik
modelár

Príspevkov: 112

Moje modely
Poslať správu
Autor: maverik Správa zaslaná: 20. 7. 2016 o 21:52
Tieto komponenty aktualne len pre chudobneho "racera". Boli aktualne mozno pred polrokom.
Bydlisko: Kosice
  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 754 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 3 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: radondca,