Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 30 31 32 33 34 35 36 37 38
autor správa
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 28. 1. 2023 o 23:09
destelant
modelár

Príspevkov: 917

Moje modely
Poslať správu
Autor: destelant Správa zaslaná: 30. 1. 2023 o 14:59
A co z toho vyplyva pre nas ? Nejake ludske vysvetlenie existuje ? Dakujem.
Bydlisko: Hurbanovo ( 58 rokov )
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 31. 1. 2023 o 19:06
Potrebné začať čítať správy NOTAM (dostupné po bezplatnej registrácii)

Aktuálne platné:
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 19. 3. 2023 o 19:50
Vládny návrh zákona o civilnom letectve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (letecký zákon) 26. 4. 2023 prerokuje Ústavnoprávny výbor a 28. 4. 2023 Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti.
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 18. 4. 2023 o 11:42
Z diskusného fóra od susedov:

Určitě si večer před spaním kladete spousty otázek, kam to směřuje s těmi drony a jestli budeme létat tak jak jsme zvyklí. A co kdo zas vymyslí a jestli investice do stávajících technologií dává smysl.

A tak jsem dal do kupy pár velmi krátkých výkřiků, protože líp to v současnosti popsat nejde.

EASA vymyslela nějaký právní rámec pro zařazení dronů do vzdušného prostoru (VP) - najdete je pod označením PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2021/664 - 666. Z těchto tří nařízení se pilotovaného letectví týká hlavně poslední z nich: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32021R0666
Zacituji si z nařízení: "Letadla s posádkou provozovaná ve vzdušném prostoru určeném příslušným úřadem jako vzdušný prostor U-space, kterým poskytovatel letových navigačních služeb neposkytuje službu řízení letového provozu, se nepřetržitě elektronicky zviditelňují poskytovatelům služeb U-space." "Použije se ode dne 26. ledna 2023."
Ano, čtete správně, pro létání v prostorech, které jsou vyhrazeny pro drony, vysvětlím později, je možné létat za podmínky nějakého zviditelnění.

Dále Evropská komise přijala tento dokument: https://czechia.representation.ec.europa.eu/strategie-pro-drony-20-vytvoreni-rozsahleho-evropskeho-trhu-s-drony-2022-11-29_cs
Strategie pro drony 2.0 na podporu udržitelné a inteligentní mobility v Evropě je inovovaný dokument (má formu sdělení - SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ), který poměrně přesně popisuje záměry s drony v EU, a to stejně kvalitně jako strategie pro letectví (kde je přímo napsáno, že EU lídrem v oblasti inovací v letectví a největší a nejinovativnější trh a jediná rostoucí ekonomika světa), kdo má rád scifi a nemůže si v práci otevřít knížku, tak nařízení EK nevzbudí u šéfů podezření.
Ale dovolil bych si zacitovat: "V civilní oblasti zahrnuje trh se službami dronů tři segmenty, které jsou vzájemně propojeny: nové inovativní letecké služby, sestávající ze dvou segmentů: „letecké operace“ (pozorování, inspekce, mapování, zobrazování...) a „inovativní letecká mobilita“, zahrnující mezinárodní, regionální a městskou leteckou mobilitu, a za třetí, vzdušný prostor „U-Space“. Ačkoli se očekává, že inovativní letecká mobilita bude nejprve zajištěna letadly eVTOL s posádkou na palubě, v budoucnu bude tento druh provozu pravděpodobně prováděn na podobných platformách, které však budou pilotovány dálkově a následně dosáhnou plné autonomie." a dále "V EU bude v plném rozsahu zaveden současný regulační rámec pro vzdušný prostor U-Space. Rozsáhlý, vysoce automatizovaný a digitálně propojený provoz bezpilotních letadel, který bude cenově dostupný, bezpečný, zabezpečený a šetrný k životnímu prostředí, budou v několika členských státech podporovat další pokročilé služby vzdušného prostoru U-Space. Bude zahájena integrace mezi provozem s posádkou a bez posádky ve stejném vzdušném prostoru, a to uvnitř i vně vzdušného prostoru U-Space."

Přeloženo do jazyka místního kmene - drony se budou pohybovat nejen ve specializovaném kyberneticky řízeném prostoru U-Space, ale i mimo tento prostor. Stejně tak aparáty s pilotem na palubě. Kdo měl pocit, že pro drony se bude vytvářet nějaký segregovaný vzdušný prostor, tak tato možnost je z obecného hlediska v budoucí EU spíše nežádoucí.

V místní legislativě máme mírné zpoždění, a samozřejmě s tím související navazující předpisy taky mají určitý skluz. Minulý rok byla přijata novelizace Zákona o civilním letectví a související vyhláška bude v platnosti teď někdy. Veškeré výše uvedená nařízení jsou převedena do našeho právního rámce a případné "místní úpravy" se zpracovávají.

Tady bych si dovolil odbočku. ČR je zvláštní úkaz ve světovém i evropském kontextu. Zatímco ve Španělsku monitorují síť OGN pro SAR už dlouhá léta, v Německu od roku 2015 (https://www.flarm.com/open-glider-network-ogn/), v ČR se takého luxusu, že by pro záchranu života na ŘLP někdo něco dělal (otázky zodpoví Ivo Burda), piloti nedožili do dnešního dne, protože to typyčo není certyfikovaný přece. Tak teď to certyvyfakovaný typyčo je, jen máme zpoždění, které se v oblasti digitalizace může počítat na generace. Osobně s Ivošem intervenujeme pro využívání OGN minimálně 3 roky zcela bez úspěchu. Ale zpět.

V ČR je obecně VP a jeho strategie "rozdělení" dána dokumenty "Politika uspořádání vzdušného prostoru ČR" a "Směrnice užívání a regulace vzdušného prostoru ČR". Se změnou zákona se bude muset trochu novelizovat i tato dvojice dokumentů, protože máme nové odstavce u paragrafu 44 - obecně se jedná o možnosti regulovat provoz dronů. Tyto paragrafy v současné době umožňují vytvářet vyhrazené prostory pro lety dronů. V plenkách je §44g) U-Space a §44j) Digitální mapa. Všechny tyto změna mají přímý dopad na státní aparát v celé jeho vertikalitě, protože se týkají všech činností, od vydávání "piloťáku na drony" po povolování změn ve VP. Na všechno je nějaký postup a ten se musí inovovat.

Provozovatele a obsluhu aparátů s pilotem na palubě ale v první řadě zajímá, co a proč si mají koupit, pokud vůbec, a co je čeká. Víme, že v minulosti tu už jeden útok na leteckou komunitu byl a státu se provozovatele a majitele letadel okrást podařilo bez jakékoliv náhrady, a ještě prodat uvolněné frekvence. Proč to neudělat znovu? A ano, i tato varianta byla ve hře. Díky Europe Air Sports se podařilo původní záměr, kterým bylo nutnost pořízení certifikovaných zařízení pro všechny létající aparáty, doslova shodit ze stolu a návrh byl celý přepracován. Nový velitel akce pojal věc více aktivisticky (v dobrém slova smyslu) - vize je zapojit to, co je a přidat to co má každý. Dále určit nový standard pro identifikaci letících aparátů, který bude jednodušší a bude akceptovat použitou technologii. Různé teorie se začaly prezentovat pod označením "iConspicuity for GA & Rotorcraft in U-space and beyond" (ano opravdu i mimo U-Space, už jsme si někde řekli, že drony budou všude): https://www.easa.europa.eu/en/newsroom-and-events/events/iconspicuity-ga-rotorcraft-u-space-and-beyond Zde se poprvé začalo mluvit kromě certifikovaných ADS i o možnosti dalších zařízení, jako je např. FLARM.
Pro vysvětlení doporučuji toto video: https://www.youtube.com/watch?v=9qljv1pnkis které je starší (2021) a proto obsahuje některé nepřesné definice (ty byly postupně uvedeny legislativně v platnost) a roadmapu do konce roku 2021. Ale dostatečně to demonstruje fakt, že cesta je nastolena a už se nešlápne vedle.

V mezičase se začaly objevovat služby (u nás ne, máme 10 let zpoždění), které dokázaly integrovat služby navigační s informacemi o poloze letadel a vytvářet takový neumělý TCAS - například SafeSky (https://www.safesky.app)

Aplikace Safesky odesílá polohu a přijímá informace o poloze jiných letadel. Tato data umí integrovat i jiné systémy než "mobilní", tedy ADS-B a hlavně všechny SRD-860 (tedy i ty co mají padáčkáři)! Zdrojem těchto dat je mj. síť přijímačů OGN. Velkým plusem byla integrace dat do navigačních aplikací např. SkyDemon, AirNavigation a dalších. Tedy při provozování těchto aplikací vidíte na mapovém podkladu okolní provoz a systém vysílá varování před sblížením. Integrované systémy a kompatibilita s aplikacemi zde: https://www.safesky.app/en/compatibilite

Zkušenosti z OGN a aplikace Safesky a samozřejmě různé diskuze a výkřiky do tmy měly za následek specifikaci jednotného protokolu ADS-L (L jako Light), který je v současné době vyšperkován pro pásmo SRD-860: https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/ads-l_4_srd860_issue_1.pdf A ano, je to skutečně pásmo, kde je FLARM a potažmo OGN.

O situaci informoval i výrobce FLARM https://www.flarm.com/easa-publishes-u-space-regulation-futher-defines-e-conspicuity/ S firmou bylo vše předem konzultováno a v zásadě až po jejím souhlasu se situace pohla o kus dál.

Jednotný standard ADS-L
V tomto kontextu je třeba si připomenout, že ADS-L není antikolizní systém, pouze protokol vysílání polohy aparátu s určitou přesností. Funkce FLARMu tak zůstane zachována, jen jako bonus mezi větami FLARM budou vysílány i věty ADS-L. Samotná aktivace této funkce bude možná po aktualizaci firmware. Z toho by se dalo dovozovat, že podobnou cestou půjdou i výrobci OGN trackerů a samozřejmě i dalších používaných zařízení. V budoucnu se třeba dožijeme situace, že na devítilitru (a jiných hračkách) uvidíme další provoz - to samozřejmě bude záviset na tlaku, který by něco takového přinutil výrobce do krabiček integrovat. Ale pokud LXNAV integroval i ADSB-in... nemám o budoucnost strach.

Nojo, ale co když nemáte na palubě vůbec nic? Tak jak to potom bude fungovat?
Stejně jako je ADS-L 4 SRD-860, bude během prvního pololetí roku 2023 dospecifikováno ADS-L 4 MOBILE, které stanoví tuto normu pro použití v mobilech. V zásadě tedy s podobnou aplikací jako je safesky budete klidně legálně létat v prostoru U-Space. Mobil má dneska každý. A teď čekám shitstorm na téma, že tudlemadle někomu nešel signál a podobně - technický problém je dávno vyřešen, problém je v regulatorními části na straně ČTÚ a i toto je věc řešení.

Kde se ta data pro drony vůbec vezmou?
O kus výše jsem psal o aplikaci Safesky - představte si jejich server jako integrátora a poskytovatele dat CIS (Common Information Service), tedy místo, kde se sejdou potřebná data a ty pak budou putovat k jednotlivým Air Traffic Service Providerům (ATSP) a od nich celým systémem k UAS operátorům (UASO), kteří budou řídit ty drony mimo jejich dohled.
Všechno to vypadá jako scifi (nahoře už jsme si zacitovali "Použije se ode dne 26. ledna 2023" , ale už v roce 2020 to bylo i pro ČVUT téma známé. https://ojs.cvut.cz/ojs/index.php/mad/article/view/6628 Dnes je rok 2023, tedy dva roky po schválení nařízení EK a CIS je v ČR stále na bodě NULA, tedy deset let za jinými zeměmi, které se sítěmi SRD-860 a daty z nich dávno pracují.


Budoucnost je v aluminiu
Ano, jsou různé vize a možnosti, ale z výše nastíněného je předpokládám každému jasné, že létání zažije nějakou změnu a jde jen o to, jaké ta změna bude mít dopady na naši zábavu. Protože drony jsou obecně zahrnuty mezi "zelenou ekonomiku" (přímo splňují grýn dýl) a individuální zábava pro pár hipíku s kluzákama ne, už doufám svítá, kdo v této hře tahá za kratší sirku. Je třeba tedy mít reálná očekávání a nějaký plán, a jít štěstíčku naproti. Cesta, která je naprosto slepá (tou se vydává LAA) je se pokoušet bránit provozu dronů. Tato cesta povede k uzavření sportovních aparátů do rezervací, které budou tak či onak obklopeny ostatními prostory. Lépe našlápnuto má Svaz modelářů ČR, kteří aktivně vstoupili i do připravované legislativy, protože jich se tato legislativa přímo dotýkala (modely jsou podle nové legislativy drony).
AeČR je v této věci poměrně střízlivý. Hlavním mottem našeho snažení je udržet naše sporty a zvyklosti na úrovni na jaké jsou nyní, což bude i tak velký oříšek. Je evidentní, že pokud toho chceme docílit, budeme muset někde ustoupit - a tento ústupek vnímám pouze v povinnosti "být vidět", tedy v aplikaci nějaké formy zařízení, které bude kompatibilní se standardem ADS-L. Další významnou věcí bude, bylo a je dodržování předpisů. V současné době je stále více skloňovaným tématem AIR SPACE INFRINGEMENT tedy nedovolené narušení vzdušného prostoru. Na heslo "prostor není zeď" už prostě navždy zapomeňte, je konec!
A nebyl by to EUROCONTROL, aby na řešení neměl nějaký plán (European Action Plan for Aviation Safety.). Ke studiu zde: https://www.eurocontrol.int/publication/european-airspace-infringement-action-plan
Doporučuji ke zvážení a zařazení do výcviku např bod REG1 "Increase harmonisation for navigation and communication licensing requirements for private pilots, to include the use of VFR Moving Maps in PPL training", který se přeneseně týká i plachtění.
Na zítřejším jednání KS ASM očekávám, že tento dokument přijde na přetřes, protože něco ve smyslu odst. AU2 "Improve pilot awareness of airspace infringement risk" bylo AeČR a LAA uloženo ze strany KS ASM na základě požadavků Armády ČR. Připravuje se tedy nějaký seminář na toto téma pro všeobecné letectví, tedy i pro plachtaře.


Co nás tedy čeká?
Bude zvýšený tlak na dodržování pravidel létání, zvláště s ohledem na struktury vzdušného prostoru, a tomu se budeme muset přizpůsobit. Předpokládá se vznik nových prostorů pro provoz dronů (v první fázi v CTR nebo MCTR, aby takový prostor byl dostatečně pokryt službami ATC) a jako první vznik vznik zkušebního polygonu. První testovací polygon výhradně pro drony se plánuje nedaleko letiště Česká Lípa ve spolupráci ČVUT s místním aeroklubem. Oficiální U-Space polygon se plánuje v Brdech, kóta Kolvín. Tam bude skutečný U-Space polygon na testování technologii a tam to asi všechno začne.
Předpokládat se dají i změny uspořádání VP. Očekávám, že díky arogantnímu postupu při změně VP v okolí letiště České Budějovice, bude podobně arogantní přístup použit i při změně velikosti současných TMA a CTR u nepoužívaných letišť, jako jsou Karlovy Vary nebo Ostrava, a že se tyto prostory zásadně zmenší a přejdou do podobného režimu jako Planá.
Dalším naprosto neoddiskutovatelným požadavkem bude používání nějakého ADS-L kompatibilního zařízení během celého letu, v nejhorším případě dle ENR-4 bude třeba mít v některých prostorech zapnutý odpovídač. Opět - mít FLARM nebo jiné ADS-L zařízení, být pro ostatní viditelný a v případě lepší instalace s pohyblivou mapou vidět i ostatní provoz (třeba paraglidisty), to přece není žádný minus.
V delším horizontu můžeme očekávat použití pohyblivé elektronické mapy, na které budou dynamicky aktivovány a vypínány prostory v průběhu letu, a to s datovým připojením k CIS.
S určitostí můžeme předpokládat vznik TMZ prostorů, kde ale AeČR bude trvat na možnosti uplatnění zařízení na SRD-860 (zcela v souladu s nařízením EK), aby tedy nebylo potřeba si kupovat žádný jiný přístroj než FLARM. Tuto povinnost chceme chceme ve prospěch FLARMu zvrátit i v prostorech stávajících, jakmile to bude technicky možné.
Určitě budou vznikat prostory RMZ, s povinností být na spojení a umět do toho huhlat. V této věci už je tlak i na OCL MD, aby došlo k dohodě s ČTÚ, která by se měla týkat možnosti instalace radiostanic i na zařízení, kde je dnes nelze legálně mít.

Vypadá to tedy tak, že jedinou jistotou je v současné době mít FLARM. Při nákupu OGN trackeru vybírat takový, který umožní upgrade takovým způsobem, aby se dal přeprogramovat pro výše nastíněné způsoby použití.
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 28. 4. 2024 o 13:19
Stíhačka RAF F-35 Lightning sa len o vlások vyhla zrážke s dronom letiacim v nelegálnej výške nad Norfolkom, uvádza sa v oficiálnej správe britského úradu Airprox Board (UKAB). Incident, ku ktorému malo dôjsť 14. februára, sa považuje za najbližší zaznamenaný možný stret medzi lietadlom RAF a dronom.
https://dronexl.co/2024/04/27/raf-stealth-fighters-near-miss-drone/
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 12. 6. 2024 o 14:07
Novela zákona od 15. júla 2024
Poslanci schválili úpravu povinností používateľov dronov
Bratislava 12. júna (TASR) - Ministerstvo dopravy zriadi register prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov, bezpilotných lietadiel, ktorých projektový návrh podlieha certifikácii, aj register pilotov na diaľku. Registre bude viesť a spravovať Dopravný úrad, prístup do nich budú mať len vybrané orgány štátnej správy na základe žiadosti. Vyplýva to z novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

Spoločne so zriadením registrov rezort dopravy v zákone upravil aj povinnosti prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov i povinnosti vlastníkov bezpilotných lietadiel, ktorých projektový návrh podlieha certifikácii. V zákone takisto pribudne povinnosť pre prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov uzavrieť zmluvu o poistení za škodu, ktorú by mohli spôsobiť.

"Zároveň sa upravujú povinnosti pilotov na diaľku, ako aj pôsobnosť poskytovať výcvikový kurz, opakovací výcvik a vykonávať skúšku teoretických vedomostí a praktických zručností pilota na diaľku," priblížilo ministerstvo dopravy. V novele upravuje aj základné požiadavky na kluby alebo združenia leteckých modelárov, ktoré môžu požiadať o povolenie na prevádzku bezpilotných lietadiel a bezpilotných leteckých systémov.

Upraví sa tiež spôsob udeľovania sankcií za nedodržanie nariadení. Pri opakovanom porušovaní zákon umožní nielen udeliť pokutu, ale na určitý čas aj zakázať činnosť. Priestupky a správne delikty vo vzťahu k bezpilotným lietadlám alebo bezpilotným leteckým systémom budú môcť objasňovať popri Dopravnom úrade aj orgány Policajného zboru, Vojenskej polície či Zboru väzenskej a justičnej stráže. Zavedie sa aj inštitút takzvanej objektívnej zodpovednosti.

V súčasnosti je na národnej úrovni oblasť bezpilotných lietadiel a bezpilotných leteckých systémov upravená v leteckom zákone len čiastočne, upozornilo ministerstvo. Novou právnou úpravou sa má zabezpečiť komplexná národná právna úprava, pri zohľadnení už existujúcej európskej legislatívy.

Novela bude účinná od 15. júla 2024.
peterrc
modelár

Príspevkov: 1023

Moje modely
Poslať správu
Autor: peterrc Správa zaslaná: 12. 6. 2024 o 21:11
mňa by hlavne zaujímala možnosť spraviť test on-line. Skutočne on-line. Nechce sa mi ísť na dopravný úrad, tam spraviť za PC online test. Mohli by to spraviť ako aj inde v EU, pekne z domu, online. Zvyšok by mi nevadil, nad ľuďmi/domami a pod nelietam. Poistka, ak by bola v normálnej sume, je tiež v pohode.
Bydlisko: Trnava
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 30. 6. 2024 o 22:51
Online výcvikový kurz A1/A3

Na úspešné absolvovanie skúšky je potrebné, aby žiadateľ prešiel online výcvikovým kurzom a absolvoval test, kde je potrebné dosiahnuť minimálne 75%. Test pozostáva zo 40 otázok primerane rozdelených medzi tieto oblasti:

bezpečnosť letectva,
obmedzenia vzdušného priestoru,
regulácia letectva,
obmedzenia ľudskej výkonnosti,
prevádzkové postupy,
všeobecné vedomosti o UAS,
ochrana súkromia a osobných údajov,
poistenie,
bezpečnostná ochrana.

Prihláška na online skúšku z teoretických vedomostí UAS A1/A3

Žiadosť je možné podať cez formulár nasledovnými spôsobmi:

písomne v listinnej podobe (poštou alebo osobne na podateľni Dopravného úradu),
elektronicky prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk. Takáto žiadosť s príslušnými prílohami musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom. (email nie je elektronickým podaním)
Po doručení žiadosti bude žiadateľovi zaslaný mail s potvrdením prihlásenia, súčasťou mailu bude LINK na online skúšku spolu s prihlasovacími údajmi.

Na skúšku má žiadateľ 3 pokusy na úspešné zvládnutie testu, a na každý pokus je 60 minút.

Po úspešnom absolvovaní skúšky bude žiadateľovi elektronicky zaslaný doklad o absolvovaní online výcvikového kurzu (A1/A3) vo formáte PDF.

Viac informácií v sekcii BEZPILOTNÉ LETECTVO
macil
modelár

Príspevkov: 1093

Moje modely
Poslať správu
Autor: macil Správa zaslaná: 1. 7. 2024 o 17:21
A nejaký odkaz na školiace materiály?
Bydlisko: KE - Furča
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 1. 7. 2024 o 20:14
To chceš ako fungovať v letectve keď si nevieš nič vyhľadať? Letecká informačná služba (mimochodom tento odkaz mám aj o 6 príspevkov vyššie)
Ešte by som chcel upozorniť, že registrácia prevádzkovateľa UAS je zdarma len do 14.7. Potom bude spoplatnená 35€ taktiež aj online skúška.
peterrc
modelár

Príspevkov: 1023

Moje modely
Poslať správu
Autor: peterrc Správa zaslaná: 9. 7. 2024 o 16:13
Ako dlho asi trvalo kym došla registrácia a odpoved z dopravného úradu? Posielal som min. tyzden žiadosť o online test /registráciu, aj s vytlačenou poistkoku. Čakam na odpoveď a info teraz.
Bydlisko: Trnava
macil
modelár

Príspevkov: 1093

Moje modely
Poslať správu
Autor: macil Správa zaslaná: 9. 7. 2024 o 23:02
CAA-UAV:
To chceš ako fungovať v letectve keď si nevieš nič vyhľadať?

Ja nechcem fungovať v letectve, ja sa chcem hrať. Len si chcem púšťať lietadielka.
Bydlisko: KE - Furča
LLBYZ
modelár

Príspevkov: 57

Moje modely
Poslať správu
Autor: LLBYZ Správa zaslaná: 10. 7. 2024 o 07:09
Pôvodný zámer púšťania lietadielok je ta tam. A bude ešte horšie. Ak by som tu mal napísať svoj názor na túto tému, tak by som sa určite nevyhol hejtovaniu. Lebo v tejto dobe mať iný názor sa nenosí, a to je dosť smutné. Howgh.....
Bydlisko: Bratislava ( 55 rokov )
CAA-UAV
modelár

Príspevkov: 120

Moje modely
Poslať správu
Autor: CAA-UAV Správa zaslaná: 10. 7. 2024 o 23:30
macil:
Ja nechcem fungovať v letectve, ja sa chcem hrať. Len si chcem púšťať lietadielka.
nuž tak ospevovaná EÚ

Letecké modelárstvo

Vzhľadom na nadobudnutie účinnosti Vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2019/947 Dopravný úrad pripravil pre pilotov lietajúcich modelov usmernenia, ktoré im pomôžu pri ich koníčku, v súlade s predpismi týkajúcimi sa bezpilotných lietadiel vrátane lietajúcich modelov.

Rovnako ako drony, modely lietadiel sú bezpilotné lietadlá, na ktoré sa vzťahuje Nariadenie (EÚ) 2019/947. Oba majú lietajúcu časť a diaľkové ovládanie. Okrem toho sa oba môžu využívať na rekreačné účely. V skutočnosti je rozdiel medzi nimi skôr v tom na aký účel je lietadlo prevádzkované. Zatiaľ čo piloti dronov sa vo všeobecnosti viac zaujímajú o kontrolu natáčaného videa pomocou palubnej kamery v drone a radšej využívajú automatické funkcie na stabilizáciu dronu, piloti modelov lietadiel sa viac zaujímajú o potešenie z letu a o priame ovládanie letových plôch lietadla.

Vo všeobecnosti sa nariadenie UAS vzťahuje aj na všetky pripútané UAS ťažšie ako 1 kg s pohonným systémom. Ak ide o pripútané voľne lietajúce lietadlá (napríklad šarkany), nariadenie UAS platí len vtedy, ak je hmotnosť vyššia ako 25 kg. Nepripútané voľne letiace lietadlá s hmotnosťou menšou ako 250 g nemusia spĺňať žiadnu požiadavku.

Každý prevádzkovateľ modelu lietadla je povinný sa registrovať v súlade s článkom 14 Nariadenia (EÚ) 2019/947 ako prevádzkovateľ UAS. Členské štáty môžu na základe požiadania umožniť klubom a združeniam leteckých modelárov, aby vo svojom mene registrovali svojich členov v systémoch registrácie zriadených v súlade s článkom 14. V opačnom prípade sa členovia klubov a združení leteckých modelárov registrujú sami na Dopravnom úrade.

Prevádzkové podmienky modelov lietadiel

Prevádzka v podkategórii A3. Lety diaľkovo ovládaných lietajúcich modelov budú možné v otvorenej kategórii po splnení príslušných podmienok (vrátane registrácie prevádzkovateľa UAS a absolvovania skúšky pre pilotov A1/A3). Tieto lety sa môžu vykonávať s lietajúcimi modelmi v podkategórii A3, ktoré sa budú prevádzkovať v súlade s podmienkami stanovenými v časti A UAS.OPEN.040 prílohy k nariadeniu (EÚ) 2019/947 a bude sa jednať o tieto zariadenia:
lietajúce modely s označením triedy C4;
súkromne vyrobené modely lietadiel s MTOM menej ako 25 kg.
Prevádzka v rámci modelárskych klubov. Modelárske kluby a združenia môžu požiadať Dopravný úrad o prevádzkové povolenie, stanovujúce podmienky na prevádzku modelov lietadiel, ktoré je platné pre všetkých jej členov. Toto povolenie je obmedzené len na územie členského štátu, v ktorom bolo vydané. Podmienky môžu byť založené na príslušných národných pravidlách alebo zavedených postupoch definovaných klubom alebo združením. Obmedzenia definované v povolení sa môžu líšiť od obmedzení pre „otvorenú“ kategóriu (napr. lietanie s dronmi/modelmi lietadiel ťažšími ako 25 kg, vo výške viac ako 120 m atď.).
Žiadosť o povolenie vykonávať činnosť v rámci leteckých modelárskych klubov a združení je potrebné podať:

písomne v listinnej podobe (poštou alebo osobne na podateľni Dopravného úradu),
elektronicky prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk. Takáto žiadosť s príslušnými prílohami musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom (email sa nepovažuje za elektronické podanie).
Žiadosť o povolenie na prevádzku UAS v rámci klubu a združenia leteckých modelárov

Prílohy žiadosti:

Organizačný poriadok platný pre klub alebo asociáciu leteckých modelárov.
Kópia dokumentu špecifikujúceho organizačnú štruktúru klubu alebo asociácie (štatút).
Kópia poistenia zodpovednosti za škodu alebo doklad potvrdzujúci zaplatenie poistného leteckým modelárskym klubom alebo asociáciou alebo jeho členmi.
Originál plnomocenstva s uvedením osoby konajúcej v mene podnikateľa, ktorá je fyzickou osobou (ak v bode 1.4 ide o inú osobu, ktorá je zapísaná ako zástupca klubu alebo asociácie).
Od podania žiadosti o udelenie povolenia na činnosť v rámci leteckých modelárskych klubov a združení má Dopravný úrad najmenej 30 dní na vydanie povolenia. Povolenie bude obsahovať konkrétne podmienky, za ktorých budú môcť členovia klubu alebo združenia lietať.

Po schválení bude klub alebo združenie zodpovedné za dohľad nad členmi organizácie a za to, že:

piloti sú informovaní o podmienkach a obmedzeniach špecifikovaných v povolení vydanom ich organizácii;
piloti sú podporovaní, aby dosiahli minimálnu úroveň spôsobilosti potrebnú na ovládanie diaľkovo riadeného lietadla bezpečným spôsobom a v súlade s podmienkami a obmedzeniami špecifikovanými v povolení;
letecký modelársky klub alebo asociácia podnikne príslušné kroky v prípade, že dostane informáciu, že pilot lietajúceho modelu, ktorý vykonáva činnosť v rámci klubu alebo asociácie, nespĺňa podmienky a nedodržiava obmedzenia uvedené v povolení, a ak je to potrebné, informuje o tom Dopravný úrad;
letecký modelársky klub alebo združenie poskytuje na žiadosť Dopravnému úradu dokumentáciu potrebnú na účely dohľadu a monitorovania.
Oprávnenie na vykonávanie činnosti v rámci modelárskych leteckých klubov a združení nezbavuje členov týchto klubov a asociácií povinnosti registrácie v registri prevádzkovateľov UAS podľa článku 14.

peterrc:
Ako dlho asi trvalo kym došla registrácia a odpoved z dopravného úradu?

Registrácia prevádzkovateľa 3 dni www.lermas.sk
1 2 3 4 5 6 7 8 30 31 32 33 34 35 36 37 38
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 372 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 0 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: majsterko,